Zaznacz stronę

Na przełomie każdego roku, niczym bumerang, wraca w naszych świadomościach temat postanowień noworocznych. Niektórzy z nas podejmują w tym czasie trywialne i wesołe wyzwania, inni rzucają się z motyką na księżyc. Niezależnie od skali naszych postanowień, jedno jest pewne – łatwo nie będzie. Jak zwiększyć swoje szanse na powodzenie?

TOP 5 NOWOROCZYCH POSTANOWIEŃ

Zanim omówimy proste metody pozwalające na skuteczną realizację noworocznych postanowień, przyjrzyjmy się bliżej 5 najczęściej deklarowanym noworocznym obietnicom w Polsce.

1. Rzucenie nałogu.

To wciąż najczęstsze postanowienie, które słyszymy niemal na każdym kroku. Rzucanie palenia, rzucanie lub ograniczenie spożywania alkoholu, zakończenie romansu ze słodyczami czy koniec z nocnym siedzeniem przed konsolą czy przy komputerze – wypowiedziane na głos same nie znikną. I chociaż to najtrudniejsze z wyzwań to właśnie rzucenie nałogu stawiamy najczęściej na szczycie naszych noworocznych postanowień. Co może pomóc? Przeczytaj do końca 😉

2. Dieta i zrzucenie wagi/powrót do formy.

Ważne postanowienie, zarówno ze względów zdrowotnych jak i społecznych. Dla wielu z nas wygląd i zdrowie mają ogromne znaczenie. Rosnąca z roku na rok świadomość i nieograniczony dostęp do wiedzy sprawiają, że ten challenge jest również chętnie podejmowany przez większość osób.

3. Zmiana pracy.

Nie lubisz swojej pracy? To podobnie jak 40% Polaków. CBOS podaje inne dane, ale kto by im wierzył 😉 Dokładnie tak! Prawie połowa z nas nie lubi swojej pracy. Zarobki, brak możliwości awansu czy realizacji, niewygodne godziny prace czy długie dojazdy. „Zmiana pracy” ląduje na miejscu nr 3.

4. Więcej czasu dla siebie.

To chyba marzenie każdego z nas? Codzienna gonitwa, obowiązki, praca, nadrabianie zaległości i ciągły brak czasu na relaks, przyjemności czy realizacje własnych pasji. Jak to zrobić? Czy to w ogóle wykonalne?

5. Wyzwania indywidualne.

Stawiamy przed sobą cele, zadania i wyzwania. Planujemy zakup samochodu, powrót na studia czy zimową wspinaczkę na Rysy. Realizacje, które sprawiają, że czujemy satysfakcję z życia i radość z własnych osiągnięć lądują na miejscu 5 na liście najczęściej wybieranych noworocznych postanowień.

JAK DOPIĄĆ SWEGO?

Bazując na doświadczeniach trenerów osobistych i rozwoju biznesu, jak i trenerów personalnych, możemy wskazać trzy proste wskazówki, które pomogą Ci zrealizować swoje noworoczne postanowienia.

Autorytet

Znajdź swojego idola. Mając dostęp do wielu osób, specjalistów i autorytetów bez najmniejszych problemów znajdziesz w internecie kogoś, kto zmaga się z podobnymi do Twoich wyzwaniami. Kogoś, kto przeszedł już stojącą przed Tobą drogę i zna dobre praktyki, life-hack’i i sposoby na wytrwanie w postanowieniach.

Systematyczność

Kropla drąży skałę, a codzienne nawyki i rytuały pozwalają zrealizować nawet najtrudniejsze zadania. Dzięki małym, regularnym, codziennym krokom zbudujesz nowe nawyki, poczujesz pewność siebie i osiągniesz zamierzone cele.

CheckLista

Każde wyzwanie można podzielić na małe, łatwe do wykonania zadania. Niektóre zadania wymagają narzędzi, finansów czy zaplecza. Podziel swoje postanowienie na małe korki, kolejne etapy, które jeden po drugim doprowadzą Cię do realizacji noworocznego postanowienia.

I JESZCZE JEDNO…

Nie podejmuj wszystkich wyzwań na raz. Słowem, nie wierz w to, że uda Ci się zmienić kilka spraw w krótkim czasie. Dużo lepszą praktyką będzie pełne skupienie na jednym, jedynym wyzwaniu. Konsekwentnie i do celu. Czego serdecznie Tobie i sobie życzę. Kilka postanowień z tej listy mam również w swoim notatniku 😉 Szczęśliwego Nowego Roku.